W obozach „Auschwitz-Birkenau” w latach 1940-1945 dokonano niewyobrażalnej zbrodni w historii Polski i świata. Bycie tam, było oddaniem hołdu pamięci ofiarom ludobójstwa.
MIEJSCE, O KÓRYM NIE DA SIĘ ZAPOMNIEĆ
Piątek - 4 listopada 2022 był niezwykłą lekcją historii. To dzień, w którym uczniowie klas ósmych pod opieką pań: Katarzyny Kapuścik i Joanny Kocur zwiedzili MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu.
Na pierwszy plan od razu wysunęły się ogrodzenia z drutu kolczastego, liczne bloki, wieżyczki strażnicze i brama wjazdowa z napisem „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). Dziś wszyscy wiemy, że było to miejsce oszustwa, cierpienia, poniżenia i śmierci.
Idąc pomiędzy ceglanymi blokami, słuchając przewodnika opowiadającego historię obozu, dobitnie czuło się atmosferę tego miejsca. Wstrząsające ilości ludzi, którzy zginęli z głodu, z choroby, z wycieńczenia, rozstrzelanych i zamordowanych w komorach gazowych, te wszystkie wiadomości były niezwykle poruszające. Liczne zdjęcia kobiet, mężczyzn i dzieci, obrazy torturowanych przez esesmanów ludzi, miliony osobistych rzeczy pozostałych po więźniach „Auschwitz-Birkenau”, krematorium, ściana śmierci, fragmenty filmów obozowych – te wszystkie obrazy, jakie towarzyszyły zwiedzającym na długo pozostaną w pamięci.
Z obozu w Auschwitz młodzież przejechała do Birkenau. Pośrodku obozu znajdowała się rampa kolejowa, którą przywożono w bydlęcych wagonach ludzi na śmierć. Po obu stronach torów rozmieszczone liczne baraki. W nich to, w nieludzkich warunkach, hitlerowcy więzili ludzi. I droga…dla wielu tysięcy ludzi, droga w jedną stronę, prowadząca do komór gazowych, zniszczonych przez nazistów. Smutek, przerażenie, wstrząs, niedowierzanie – to emocje towarzyszące wszystkim odwiedzającym obóz zagłady „Auschwitz-Birkenau”.
Wrażenia naszych uczniów po wizycie w obozie „Auschwitz-Birkenau”:
„Tego wyjazdu nie można nazwać wycieczką. To była podróż w przeszłość naszych pradziadków. Smutne, a nawet przerażające przeżycie.
Każdy powinien odwiedzić to miejsce”
– Lena, Majka, Nina, Zuza
„Muzeum w Auschwitz zrobiło na mnie ogromne wrażenie, straszny widok, niedowierzanie – każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce”
– Klara
„Czułem smutek, niedowierzanie, że coś takiego mogło się kiedyś naprawdę wydarzyć”
– Bartek
„Jadąc do Auschwitz towarzyszyła mi ogromna ciekawość i pełna świadomość tego co tam naprawdę się działo.”
– Łukasz
„Byłem zdumiony i niedowierzałem jaki „ Auschwitz-Birkenau”był ogromny
i jednocześnie straszny”
– Kacper
„W pewnym stopniu odczuwałem zaciekawienie życiem ludzi w obozie koncentracyjnym,
z drugiej strony przerażenie, że w tym miejscu, zginęło tak wielu ludzi”
– Kacper
„Każdy powinien zobaczyć to miejsce, poczuć choć przez chwilę strach
i przerażenie jakie odczuwali ludzie, którzy tam zginęli”
– Karolina
„Trudno przyjąć do wiadomości fakt, że w miejscu, które dziś spokojnie się zwiedza rozgrywały się tragiczne wydarzenia, że ginęli ludzie. Cały czas towarzyszył mi dziwny niepokój”
– Celina
PODZIĘKOWANIE
Dziękujemy Panu Mariuszowi Strzałkowskiemu z ZSP w Miękini za organizację
i realizację wyjazdu do „Auschwitz-Birkenau”.