- 03lut
- 03lut
- 03lut
XVIII Spotkanie z Piosenką i Pieśnią Patriotyczną
Nasi uczniowie - Amelka Chraniuk, Gustaw Łukojko, Agatka Bieniek, Alicja Szwak oraz Nina Pawlak reprezentowali naszą szkołę podczas koncertów 9. oraz 10.11.2023. Zapraszamy do przeczytania relacji.
W czwartek 9.11.2023 nasi zdolni i dzielni uczniowie wzięli udział w XVIII Spotkaniu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury. Amelka Chraniuk i Gustaw Łukojko zaprezentowali utwór „Szara piechota” a ich występ został doceniony przez jury, w kategorii zespołów zajęli III miejsce spośród licznych współzawodników. Na szczególne brawa zasługują też Alicja szwak oraz Agatka Bieniek, które zaśpiewały solo - Ala pieśń „Przybyli ułani”, a Agatka „Warszawo ma”.
10.11 podczas konkursu w kategori uczniów klas starszych, naszą szkołę reprezentowała Nina Pawlak - uczennica oczarowała swoim wykonaniem “Zagubionych historii” i zajęła III miejsce.
- 03lut
Serce za odwagę
Nasza szkołą po raz kolejny bierze udział w akcji "Serce za odwagę".
Zachęcamy wszystkich uczniów i uczennice do wzięcia w niej udziału.
Każdego roku, kilkaset szkół i przedszkoli przygotowuje życzenia świąteczne w formie kart, które następnie z pomocą wolontariuszy trafiają do weteranów II Wojny Światowej.
Akcja "Serce za Odwagę" łączy pokolenia.
To okazja do wyrażenia pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę.
Kartki świąteczne przygotowane przez najmłodszych wzbudzają w kombatantach wiele radości.
- 03lut
Dzień sportu
13
- 03lut
- 03lut
Dzień ortografii
2023
1
- 03lut
"Przemoc to nie rozwiązanie, naucz się rozmawiać”.
Dnia 4 grudnia 2023 zostały ogłoszone wyniki konkursu plastyczno – profilaktycznego zorganizowanego z okazji udziału naszej szkoły w światowej kampanii 19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu pt.: "Przemoc to nie rozwiązanie, naucz się rozmawiać”.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie a tym samym prace na rzecz walki z przemocą w naszych domach, szkołach i całym świecie. Do organizatorów wpłynęły 24 prace w trzech kategoriach. Oto wyniki.
Kategoria 0-I
I miejsce Michał Ożóg ZSP nr 4
II miejsce Alicja Podgórska ZSP nr 4
III miejsce Jagoda Bronowicka ZSP nr 4
Wyróżnienie Nadia Korszla i Roksana Korszla
Kategoria II-III
I miejsce Amelia Chraniuk ZSP 2
II miejsce Laura Grabowska ZSP 2
III miejsce Tymon Dudek i Marcelina Grzelakowska
Kategoria Szkoła Ponadpodstawowa
I miejsce Kinga Bronowicka
II miejsce Klaudia Świętanowska
III miejsce Emiia Naszyńska
Wyróżnienie Karina Liczberska
Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.
Dziękujemy nauczycielom pani Milenie Dąbrowskiej - Mol z Zespołu Szkól Zawodowych, Pani Klaudii Łuczyńskiej z Liceum Ogólnokształcącego i pani Beacie Tłuczek z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 w Pogalewie Wielkim za zaangażowanie i motywowanie uczniów do udziału w konkursie.
20
- 03lut
- 03lut
Aushwitz - Birkenau - lekcja historii
W obozach „Auschwitz-Birkenau” w latach 1940-1945 dokonano niewyobrażalnej zbrodni w historii Polski i świata. Bycie tam, było oddaniem hołdu pamięci ofiarom ludobójstwa.
MIEJSCE, O KÓRYM NIE DA SIĘ ZAPOMNIEĆ
Piątek - 4 listopada 2022 był niezwykłą lekcją historii. To dzień, w którym uczniowie klas ósmych pod opieką pań: Katarzyny Kapuścik i Joanny Kocur zwiedzili MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu.
Na pierwszy plan od razu wysunęły się ogrodzenia z drutu kolczastego, liczne bloki, wieżyczki strażnicze i brama wjazdowa z napisem „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). Dziś wszyscy wiemy, że było to miejsce oszustwa, cierpienia, poniżenia i śmierci.
Idąc pomiędzy ceglanymi blokami, słuchając przewodnika opowiadającego historię obozu, dobitnie czuło się atmosferę tego miejsca. Wstrząsające ilości ludzi, którzy zginęli z głodu, z choroby, z wycieńczenia, rozstrzelanych i zamordowanych w komorach gazowych, te wszystkie wiadomości były niezwykle poruszające. Liczne zdjęcia kobiet, mężczyzn i dzieci, obrazy torturowanych przez esesmanów ludzi, miliony osobistych rzeczy pozostałych po więźniach „Auschwitz-Birkenau”, krematorium, ściana śmierci, fragmenty filmów obozowych – te wszystkie obrazy, jakie towarzyszyły zwiedzającym na długo pozostaną w pamięci.
Z obozu w Auschwitz młodzież przejechała do Birkenau. Pośrodku obozu znajdowała się rampa kolejowa, którą przywożono w bydlęcych wagonach ludzi na śmierć. Po obu stronach torów rozmieszczone liczne baraki. W nich to, w nieludzkich warunkach, hitlerowcy więzili ludzi. I droga…dla wielu tysięcy ludzi, droga w jedną stronę, prowadząca do komór gazowych, zniszczonych przez nazistów. Smutek, przerażenie, wstrząs, niedowierzanie – to emocje towarzyszące wszystkim odwiedzającym obóz zagłady „Auschwitz-Birkenau”.
Wrażenia naszych uczniów po wizycie w obozie „Auschwitz-Birkenau”:
„Tego wyjazdu nie można nazwać wycieczką. To była podróż w przeszłość naszych pradziadków. Smutne, a nawet przerażające przeżycie.
Każdy powinien odwiedzić to miejsce”
– Lena, Majka, Nina, Zuza
„Muzeum w Auschwitz zrobiło na mnie ogromne wrażenie, straszny widok, niedowierzanie – każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce”
– Klara
„Czułem smutek, niedowierzanie, że coś takiego mogło się kiedyś naprawdę wydarzyć”
– Bartek
„Jadąc do Auschwitz towarzyszyła mi ogromna ciekawość i pełna świadomość tego co tam naprawdę się działo.”
– Łukasz
„Byłem zdumiony i niedowierzałem jaki „ Auschwitz-Birkenau”był ogromny
i jednocześnie straszny”
– Kacper
„W pewnym stopniu odczuwałem zaciekawienie życiem ludzi w obozie koncentracyjnym,
z drugiej strony przerażenie, że w tym miejscu, zginęło tak wielu ludzi”
– Kacper
„Każdy powinien zobaczyć to miejsce, poczuć choć przez chwilę strach
i przerażenie jakie odczuwali ludzie, którzy tam zginęli”
– Karolina
„Trudno przyjąć do wiadomości fakt, że w miejscu, które dziś spokojnie się zwiedza rozgrywały się tragiczne wydarzenia, że ginęli ludzie. Cały czas towarzyszył mi dziwny niepokój”
– Celina
PODZIĘKOWANIE
Dziękujemy Panu Mariuszowi Strzałkowskiemu z ZSP w Miękini za organizację
i realizację wyjazdu do „Auschwitz-Birkenau”.
30