„Ej to nie żart. To jest przemoc” Kampania 19 dni przeciwdziałania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
Nasza szkoła, już po raz kolejny zgłosiła swój udział w ogólnoświatowej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po Drugie we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w w/w kampanii 19 dni. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.
W tym roku uruchomiona będzie 11 edycja Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która będzie przeprowadzona od 1 do 19 listopada 2024 r.
Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „EJ, TO NIE JEST ŻART. TO JEST PRZEMOC”.
Tegoroczna kampania 19 dni zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z nieporozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda śmieszna sytuacja jest w porządku. Niektóre „pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji.
Jak będziemy działać?
- Dołączyliśmy do grona Partnerów. Termin realizacji działań to 1-19 listopada 2024 roku - my wydłużamy działania na cały listopad 2024!
- działania informacyjno– edukacyjne - to przygotowanie gazetki ściennej, ulotek i aktualizowanie zamieszczanych informacji, w tym umieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły i profilu facebook.com – działania trwające 1-31 listopada;
- profilaktyczno– warsztatowe – wychowawcy i nauczyciele przeprowadzą zajęcia w swoich klasach na temat przemocy, empatii oraz sposobów radzenia sobie z hejtem i przemocą zarówno w Internecie jak i życiu realnym z wykorzysaniem program multimedialnego: Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych- działania trwające 1-31 listopada; (program multimedialny pozostanie do wykorzystywania i realizacji działań związanych z profilaktyką w szkole - ćwiczenia usprawniające umiejętności skutecznego komunikowania się, okazywania empatii, rozwiązywania konfliktów, budowania dobrych relacji z innymi, a także kształcenie sposobów radzenia sobie z problemami związanymi z procesem rozwojowym lub sytuacjami kryzysowymi. Multimedialny program jest atrakcyjniejszą formą pracy z grupą.
- udział uczniów w lekcjach online w ramach kampanii “Dzieciństwo bez przemocy” prowadzone przez specjalistów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- plastyczne – każda klasa przygotuje wspólne „drzewo zaufania”, które na swych konarach będzie mieć narysowane przez dzieci osoby, którym mogą zgłosić to, że dzieje się coś złego; “drzewo zaufania” będzie zawierać wyraźne wskazówki, jak pomóc osobom pokrzywdzonym przemocą – działania trwające 1-31 listopada;
- organizacja Dnia życzliwości – każda klasa będzie miała za zadanie udekorować drzwi swojej sali słowami, które mają moc, a których powinniśmy używać na co dzień - zamiast tych obraźliwych – działanie 21 listopada
- tworzenie Anonimowej skrzyneczki pomocy – na czas 19 dni listopada przy gabinecie pedagoga szkolnego będzie umieszczona zamknięta skrzyneczka, do której uczniowie, będą mogli wrzucić karteczkę z opisanym problemem – swoim, ale także takim, które zaobserwowane przez dziecko będzie budzić w nim wątpliwość, niepokój innych dzieci - działanie trwające 1-31 listopada - z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące
- inicjatywa edukacyjna związana w kampanią Dzieciństwo bez przemocy- Gminny konkurs plastyczny pod hasłem „Ej to nie żart. To jest przemoc!” prowadzony w czterech kategoriach, z czego uczestnicy z kategorii czwartej będą miały dodatkowe zadanie – ogłoszenie wyników 14 listopada.
- organizacja Filmowego popołudnia dla chętnych uczniów oraz rodziców Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2 w Brzegu Dolnym wraz z panelem dyskusyjnym i warsztatami dla dzieci i rodziców - podczas wydarzenia projekcja fragmentu filmu “Cudowny chłopak” reż. Stephena Chbosky'ego - - ukazanie potrzeby bycia akceptowanym przez innych; wskazanie różnorodności jako naturalności, którą powinniśmy otaczać szacunkiem, dyskusje o zagrożeniach wynikających z braku poszanowania inności, rodzącej się przemocy i agresji; warsztaty skupione na zagadnieniu profilaktyki przemocy rówieśniczej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przemoc słowną i zachowania prewencyjne, konieczność budowania pozytywnych wzorców w domu rodzinnym- działanie 22 listopada.
Więcej informacji o kampanii na stronie internetowej https://podrugie.pl/kampania-19-dni/.